Anasayfa » ATYARİS HABER » Fransa’da G3 TJK Koşusu’nu
Fransa’da G3 TJK Koşusu’nu

Fransa’da G3 TJK Koşusu’nu

Fransa’da G3 TJK Koşusu’nu

HIGHLANDS QUEEN kazandı

 

Uzun yıllardır Türkiye Jokey Kulübü ile Fransız Jokey Kulübü France Galop arasında düzenlenen karşılıklı koşulardan Türkiye Jokey Kulübü Koşusu, 29 Mayıs Pazar günü Paris Saint Cloud hipodromunda gerçekleştirildi. TSİ 17.00’da gerçekleştirilen Prix Cleopatre Jockey Club De Turquie (G3) Koşusu’nu Nathalie Kerjean’in sahibi olduğu, Yohann Gourraud’un antrenesindeki HIGHLANDS QUEEN (Mount Nelson – Queen of Poland / Polish Precedent) isimli tay, jokeyi Stephane Pasquier ile kazandı.

 

Çim pistte 2100 metre mesafe üzerinden gerçekleştirilen bu yılki TJK Koşusu’nda, 3 yaşlı 5 dişi İngiliz tayı start aldı. Koşunun ikinciliğini MANGO TANGO (Siyouni-Alexandrina/Monsun) elde ederken, favori dişi tay APPLE BETTY (Galileo – Absolutelyfabulous / Mozart) üçüncü, GARGOTIERE (Kendargent-Bonne Gargotte/Poliglote) ise dördüncü oldu.

Birincilik ikramiyesi 40.000 €, toplam ikramiyesi ise 80.000 € olan koşuda kazanan HIGHLANDS QUEEN için koşunun bitiriş derecesi 2.17.41 olurken, farklar 5 Boy-1 ¼ Boy-Boyun şeklinde kayıtlara geçti.

12 Mart günü Saint-Cloud’da ikinci olarak yarış hayatına başlayanHIGHLANDS QUEEN, akabinde 3 Nisan günü aynı hipodromda kazanarak Maiden’a veda etmişti. G3 Prix Cleopatre Jockey Club de Turquie’den birincilikle ayrılan HIGHLANDS QUEEN, bugünkü galibiyetin ardından 3. startında üst üste ve toplamda 2. birinciliğini elde etti.

Çok sayıda Türk ve Fransız davetlinin katıldığı koşu vesilesiyle Türk at yarışçılığı, enternasyonal yarışları ve  atçılık sanayisinin yanısıra Türkiye’nin kültürel tanıtımı da yapıldı. The Marmara Oteli’nin Türkiye’ye özgü çeşitli tatlıları tanıtarak yabancı misafirlere sunduğu resepsiyonda aynı zamanda Vinkara serisi Türk şarapları ve şampanyaları da Fransız misafirlere ikram edildi.

TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci organizasyonla ilgili olarak;”Türk atçılığının dünyanın dört bir köşesinde ülke tanıtımına ne derece katkı sağladığının görülmesini arzu ediyoruz. Şarap ve peynir ülkesi Fransa’da Türk şaraplarının ve peynirlerinin de yurt dışı pazarı için ne derece kaliteli olduğunu göstermek istedik.  Peyniri Avrupa Birliği’nin süt ürünleri kriterleri sebebiyle getirmedik ancak Türk tatlıları ve şarapları Fransızlar tarafından büyük beğeni topladı. Bunun dışında, bir sosyal sorumluluk projesi olarak gördüğümüz geleneksel halı dokumacılığı, ebru sanatı  ve çömlekçiliğini de Fransızlara uygulamalı olarak gösterdik. Aynı zamanda Türk atçılığı için çok önemli bir teknolojik arge sayılan ve dünyada örneği olmayan, Türk mühendislerince geliştirilen elektronik çipli kamçı Whipchip ile Bekpınar start makineleri ve pist bariyerlerinin de Paris’te tanıtımını gerçekleştirmiş olmaktan ülkemiz adına gurur duyduk.” dedi.

 

Organizasyona, TC Fransa Büyükelçisi Hakkı Akil ve eşi ile Büyükelçilik temsilcileri, IFHA Uluslararası Yarışçılık Federasyonu Başkanı Louis Romanet ve yine birçok France Galop temsilcisi ile Fransız at yarışı ve basın camialarından da temsilciler katıldı.

 

 

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibine kupasını, Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Hakkı Akil verdi.

 

 

 

Safkanın antrenörü Yohann Gourraud’a plaketini, Kulübümüz Başkanı Yasin Kadri Ekinci verirken, jokey Stephane Pasquier plaketini Yönetim Kurulu Üyesi Sadettin Atığ’dan, kazanan HIGHLANDS QUEEN isimli kısrağın seyisi ise plaketini TJK Asli Üyesi A. Levent Dilmaç’dan aldı.

 

 

TJK Koşusu ilk kez Saint-Cloud’da…

 

Türkiye Jokey Kulübü, Arjantin’den İsviçre’ye, Seul’dan Fas’a, İrlanda’dan Fransa’ya kadar Türkiye’deki atçılığı tanıtmak, ülkeler arası sosyal ve kültürel diyaloğu artırmak üzere karşılıklı yarışlar organize etmektedir. Kulübümüz bu bağlamda, gittiği ülkelerde Türk mutfağını ve sanatsal değerlerini anlatacak çeşitli faaliyetlerde de bulunmaktadır.

 

2008 yılından bu yana Fransa’nın Deauville Hipodromu’nda düzenlenen karşılıklı yarışlar, bu yıl ilk defa Paris’te Saint-Cloud Hipodromu’nda gerçekleştirildi. Saint-Cloud Hipodromu şehrin hemen göbeğinde, içinde 2.300 metrelik çim pistin bulunduğu 75 hektarlık bir alanda yer almaktadır.

 

 

 

Paris’te gerçekleşen koşu vesilesiyle ; The Marmara Hoteli’nin deneyimli Aşçıbaşısı Tolga Özkaya ekibiyle, geleneksel Türk mutfağının en güzel tatlı örneklerinden oluşan bir büfe kurarken,  yarışlar boyunca tüm konuklara Türk kahvesi de ikram etti. 

 

 

 

Ebru sanatçısı Berna Deblaine, Fransız konuklara Ebru sanatının inceliklerini uygulamalı olarak gösterdi. 

 

 

 

Seramik sanatçısı Adnan Körükçü de, Türk seramiğinin incelikleri hakkında bilgi verdi. 

 

 

 

Türkiye denince akla ilk gelenlerden olan halı ve kilim konusundaki uzmanlığımızı ise, Uğurtan Demir yine uygulamalı olarak Fransızlarla paylaştı.

Hakkında admin